Ślub międzynarodowy

Wesele z gośćmi z zagranicy – na co zwrócić uwagę?

Coraz częściej Polacy na swoje wesela zapraszają przyjaciół z zagranicy, wiele jest także małżeństw mieszanych, gdy jednym z nowożeńców jest obcokrajowiec. Szczególnie ten ostatni wariant wymaga odpowiedniego podejścia i uwzględnienia tradycji krajów obu małżonków. Jak sprawić, by taka uroczystość była udana, a wszyscy goście, bez względu na pochodzenie, bawili się świetnie?

Problematyczne jedzenie

Organizując ślub z obcokrajowcem, na którym na być także jego rodzina, należy zwrócić uwagę na zwyczaje kulinarne danego narodu. O ile z większością Europejczyków nie będzie problemu (choć warto wcześniej ustalić, czy na weselu będą osoby z alergią pokarmową lub wegetarianie), to jednak bardziej egzotyczni goście mogą się nie odnaleźć w typowo polskim menu. Warto także sprawdzić zakazy religijne. Dla muzułmanów obraźliwym będzie podanie kotletów schabowych z wieprzowiny, a Hindusi nie zjedzą cielęciny. Dla części obcokrajowców kuriozalne mogą być takie nasze potrawy, jak bigos, rosół z makaronem albo zrazy. Warto zadbać, by menu na stołach było urozmaicone, a także polscy goście mieli okazję spróbować np. dań z kraju zagranicznego nowożeńca.

W co się bawić, jak się bawić?

Mieszane wesela rodzą jeszcze jeden problem, związany z muzyką oraz zabawą. O ile Polacy posiadają ustalony kanon pieśni biesiadnych, które na niejednej zabawie weselnej się pojawiają, o tyle co z gośćmi z Wielkiej Brytanii, Chin albo Egiptu? O opinię poprosiliśmy dja weselnego, Macieja Wilkanowskiego z www.djmw.pl, który niejedno takie przyjęcie ma za sobą.
– Często największym minusem takie przyjęcia jest właśnie muzyka, przynajmniej na początek potrzebne są szlagiery międzynarodowe, które wprawią wszystkich w dobry nastrój. Warto więc zadbać o dobrą playlistę. Lepiej w tym momencie zdecydować się na dj’a niż zespół, chyba, że znajdziemy kapelę celującą w wykonywaniu anglojęzycznych piosenek – mówi pan Maciej – Drugą kwestią jest znajomość języka obcego przez wodzireja. Warto, by zapowiedzi konkursów i różnych atrakcji przedstawiane były w dwóch językach.”

Państwo młodzi powinni także przemyśleć, czy na weselu organizować oczepiny: „Ta polska tradycja może się spodobać części zagranicznych gości, jednak nie w każdej odsłonie może zostać dobrze odebrana. Czasami, gdy różnice kulturowe są spore, lepiej punktem kulminacyjnym uczynić uroczyste podanie tortu, pokaz fajerwerków albo inną atrakcję” – podsumowuje Wilkanowski – „Zawsze można wprowadzić także tradycje z kraju drugiego współmałżonka. Ostatnio prowadziłem wesele polsko-włoskie, a pan młody pochodził z regionu Italii, gdzie praktycznie się nie tańczy, a jedynie ucztuje przy stole. I wesele podzielone było na część typową włoską, z suto zastawionymi makaronem stołami oraz część polską z tańcami. Panna młody wymyśliła, że po kolacji wszyscy goście zatańczą razem poloneza. Przyznam, że większość gości bawiła się świetnie w trakcie ćwiczeń kroków.”

Kompromis i nastawienie na dobrą zabawę

Jeśli i Ty, drogi czytelniku, planujesz mieszane wesele, to przede wszystkim zastanów się, co może spodobać się Twoim gościom. Nie warto jednak rezygnować z własnej wizji na rzecz daleko idących kompromisów. Dzień ślubu ma służyć pokazaniu miłości danej pary światu, warto więc by bardziej łączył niż dzielił.

Podziel się tym artykułem ze znajomymiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Formularz kontaktowy

Dane kontaktowe

Playdjs Maciej Wilkanowski

Numer kom: +48 507 138 024

E-mail: info@playdjs.pl
Skype: fleshagency
Jestem na: Viber

Godziny kontaktu telefonicznego:
pn. - pt. - 9:00 - 20:00
sob. 9:00 - 15:00
Niedziela: brak