Ludowe wesele = ludowa muzyka?

Ostatnio zauważyć można modę na ludowe wesela, zwłaszcza jeśli parze młodej udało się wynająć lokal, nawiązujący do tej stylistyki pod względem wystroju. Jeśli zgra się to z właściwą muzyką, to wesele może być ciekawą alternatywą wobec klasycznego przyjęcia. Nawiązania do folkloru potrafią stworzyć interesujący klimat. Sam miałem ostatnio przyjemność prowadzić takie wesele – atmosfera była naprawdę magiczna.

1.1 Muzyka ludowa – czyli jaka?

Muzyka folkowa, lubiana i popularna, może być ciekawą alternatywą dla disco polo i podobnych szlagierów. Choć wielu ludziom na pierwszą myśl przychodzi Donatan i jego przeboje, to jednak ten gatunek ma wiele innych twarzy. Oto krótka lista zespołów, jakie na ludowej, weselnej playliście mogą się pojawić:

  • Kayah i Bregowic,
  • Enej,
  • Brathanki,
  • Skaldowie,
  • Trebunie Tutki,
  • Golec uOrkiesta,
  • Zakopower,
  • część repertuaru Maryli Rodowicz i Krzysztofa Krawczyka oraz Czerwonych Gitar.

A to tylko skrawek przebogatej skarbnicy, jaką niesie ze sobą muzyka folkowa. Same w sobie ludowe melodie są najczęściej radosne, porywające do tańca i lekkie. Znane są większości osób, więc gwarantują dobrą zabawę.

1.2 Ludowe wesele – dodatkowe atrakcje

Jednak ludowe wesele to nie tylko wnętrze stylizowane na karczmę oraz muzyka. Warto zadbać także o dodatkowe elementy, które pozwolą wczuć się gościom w klimat. Proponujemy kilka gier i zabaw ludowych, które znane są z wiejskich wesel.

Jedną z takich zabaw może być wykup – po oczepinach dawniej chowano pannę młodą w komorze, a pan młody musiał licytować się z druhnami, za ile chce są wykupić. Dawniej scenę tę grano iście teatralnie, a goście mieli niejedną okazję do śmiechu. Jeśli więc chcemy podobnego efektu – można wcześniej trochę przygotować dialogi. Goście i tak nie będą tego świadomi, w pamięć zapadną im za to żarciki świadków i pana młodego.

Inną atrakcją, jaką można zaproponować na ludowym weselu, jest śpiewanie przyśpiewek. Warto wcześniej przygotować śpiewnik z takowymi. Z tej opcji ucieszą się zwłaszcza starsze osoby – wiele z nich na co dzień nie ma okazji do ich śpiewania, a zna je doskonale.
Inną opcją, jeśli przyśpiewki niekoniecznie nam się podobają, może być karaoke znanych, folkowych przebojów.

1.3 Wesele na ludowo? Dj weselny poleca!

Jak wspomniałem wyżej – miałem przyjemność prowadzić ludowe wesele. Moim zdaniem, jeśli jesteście Parą Młodą, która zastanawia się nad organizacją takowego – jest to świetny pomysł. Niewielkimi środkami można naprawdę wytworzyć świetną atmosferę.

Podziel się tym artykułem ze znajomymiShare on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn

Formularz kontaktowy

Dane kontaktowe

Playdjs Maciej Wilkanowski

Numer kom: +48 507 138 024

E-mail: info@playdjs.pl
Skype: fleshagency
Jestem na: Viber

Godziny kontaktu telefonicznego:
pn. - pt. - 9:00 - 20:00
sob. 9:00 - 15:00
Niedziela: brak